İçeriğe geç

Saç Ekimi Sonrası Süreç Nasıl İlerler?

Saç ekimi işleminiz öncesi yapmanız gerekenler genel anlamda diğer yazılarımızda sıraladığımız gibidir. Saç ekimi işleminin kendisine gelecek olursak, işlem 3 ila 5 saat arası sürer. Ekime başlarken açıklık olan alan işaretlenir ve donör alanı belirlenir. Donör bölgeden greftler alınarak nakile hazırlanır ve ekim işlemi gerçekleştirilir. İşlemi yaptıran kişinin 15 gün kadar kendine ayırabileceği ve iyileşmeye başlayacağı bir süreye ihtiyacı vardır. Fakat istediği takdirde ve herhangi bir engel bulunmuyorsa 2 gün içerisinde de normal yaşantısına dönebilir. Operasyon sonrası saç ekim alanı üzerinde kırmızı kabuklanmalar görülebilir. Hasta günde bir kez başını ılık suyla yıkayarak bu kabuklanmalardan kurtulabilir. Ardından gelen 7-10 gün içinde kabuklar tamamen dökülür ve ekim bölgesi iyileşmeye başlar. Bu dökülen kabuklarla beraber ekim yapılan saçlar da dökülür. Böylelikle 1 ay içinde saç ekim öncesi görünüme dönmüş olur. Ardından 3 ay kadar da bu şekilde eski görünümüyle hayatına devam eder. Asıl değişiklikler 6. aydan itibaren gözükmektedir. 

sac-ekimi-sonrasi-surec

Saç ekimi yaptırmak için dünya genelinde 27 yaş civarı bir sınır bulunur. Bu yaş ve üstü bireyler saç ekimi işlemi yaptırabilirler. Bunun sebebi de 27 yaş öncesi bireylerde saç dökülmesi tüm evreleri henüz tamamlanmamıştır. Bundan dolayı da yapılan ekim işlemi ileride gerçekleşecek dökülmeler ile birlikte pek doğru bir seçim olmayacaktır. Fakat herhangi bir travma kaynaklı yaşanılan saç kaybında (kaza, yanma vb.) saç ekimi işlemi uygulanabilir. Saç ekimi sonrası süreç oldukça önemli bir süreçtir. Yapılan ekimin yoğunluğuna göre bir takım tavsiyelerde bulunulur. Bu tavsiyelere uymanız hem hızlı bir iyileşme süreci ve başarı yakalama adına önem taşır. 

sac-ekimi-sonrasi-surec

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunur. Bunlara ne kadar çok dikkat edilirse başarı oranı da o kadar etkilenmektedir. Klinik olarak sizlere önerebileceğimiz uygulamalar şu şekildedir;

3 güne kadar;

Ağır fiziksel aktivitelerden uzak durmanızı ve stresli ortamlardan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Operasyon öncesi olduğu gibi operasyon sonrası ilk 3 günde de sigara, alkol be çay kahve gibi ürünlerin tüketimi olmamalıdır. Saçlar kimyasal maddelerle yıkanmamalıdır (şampuan, bakım kremleri gibi). Saç ekilen bölgenin üzerine doğru yatılmamalı, kafa her türlü fiziksel darbeden korunmaya çalışılmalıdır. Direkt olarak güneş ışığı kesinlikle alınmamalıdır.

15 güne kadar; 

Enfeksiyon riski olması dolayısıyla havuz ve denize girilmemelidir. Sıcak veya soğuk su ile değil, yukarıda da belirttiğimiz gibi ılık suyla duş alınmalıdır. Yine direkt gün ışığından ve yağmurdan korunmanız önerilir.

Bu süreçleri atlattıktan sonra hayatınızla ilgili yeniden düzenlemeler oluşturabileceğiniz birkaç alan bulunur;

  • Stresi azaltın! 

Saç dökülmesinin en büyük nedenlerinden biri strestir. Saç ekimi işlemi sonrası hayat tarzınızda yapabileceğiniz en iyi değişiklik stresten mümkün olduğu kadar uzak kalmanız olacaktır. 

  • Hazır ve sağlıksız gıdalar tüketmeyin.

Saçlarınızın sağlığını garantilemek adına dengeli ve düzenli beslenmeye, hazır ve sağlıksız gıdalardan uzak durmaya önem verin. 

  • Alkol, sigara ve tütün ürünleri kullanmamaya çalışın. 

Saç ekimi süreci boyunca belirli sürelerle bu ürünleri kullanmamanız gerektiğiyle ilgili birçok öneride bulunduk. Bunun sebebi alkol ve tütün ürünlerinin saç köklerini doğrudan etkiliyor olmasından ötürüdür. Bu sebeple, bu tür ürünlerin kullanımını tamamen bırakmanız sizin açınızdan oldukça faydalı olacaktır! 

  • Düzenli spor yapın! 

Spor yapmak metabolizma hızınızı arttırır ve daha sağlıklı bir bedene sahip olmanızı sağlar. Ekim işlemi sonrası daha aktif bir yaşam tarzı benimsemeniz, tavsiyelerimiz arasında yer alır. 

Saç ekiminden sonra sizlere ilettiğimiz bakım paketini ve ekstra ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız. Bu ilaçlar medikal geçmişinize göre özel tıbbi ilaçlar olabilir. Her hastanın durumu bir başkasından farklı olduğundan tüm süreç kişiye özel olacak şekilde hazırlanır. Bu yüzden alanında uzman kişiler ve profesyonel ortamlarda bu işlemleri yapmanız sizin açınızdan en iyi seçenek olacaktır. Saç Ekimi İstanbul ailesi olarak sizlere en iyi hizmetleri sunmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Saç ekimi işlemi yaptırmaya karar verdiğinizde, sizlerle geçireceğimiz süreç en az 1 yıl oluyor. Bu süreç içerisinde her türlü sorununuzda yanınızda oluyor ve çözüme kavuşturuyoruz.

Saç Ekimi Sonrası İlk Yıkama

Saç ekimi işlemi tamamlandıktan sonra saçların bakımı birkaç kat daha artar. Operasyon ardından yapılacak yıkama işleminde çok çok dikkatli olunmalıdır. İşlem sonrası gerçekleşen kabuklanma, iyileşme olduğuna işaret eder. Fakat yıkama sırasında bu kabuklanma olan bölgeleri yıkarken dikkatli olmanız gerekir. Saç yıkama işlemi ile saç köklerine nefes aldırıp saçın normal haline dönmesini sağlamak amaçlanmaktadır. 

Saç ekiminden 3-4 gün sonra saçınıza ilk yıkama işlemini uygulayabilirsiniz. Kabuklanan bölgeyi losyonla yumuşatabilir, ardından şampuanlayıp yıkama işlemini yapabilirsiniz. Losyonu saçınızda yavaş hareketlerle ovalamaktan kaçınarak dökebilirsiniz. Saç diplerinizin tamamının losyonla kaplanması adına bol kullanmayı unutmayın. 30 dakika kadar beklettikten sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. Ardından şampuanı uygulayabilirsiniz. Köklerinize zarar vermemek adına şampuanı elinizde köpürtüp saçlarınıza yavaş hareketlerle sürün. Ardından saçınızı ılık ve tazyiksiz suyla durulayabilirsiniz. 

Fakat ilk yıkamayı evde tek başınıza yapmak zorunda olmadığınızı da belirtmek isteriz. Kliniğimiz içerisinde uzmanlarımız tarafından da yıkama işlemini gerçekleştirebiliriz. Çünkü, yapılacak herhangi bir hata saç ekimi işleminizin kalıcılığını etkileyip sizi baştan başlamaya zorlayabilir.

Henüz Geç Kalmış Sayılmazsınız!

Saç hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek, randevu oluşturmak ve daha çok fazlası için bize ulaşın! İletişim formu ve numaramıza site içerisinden ulaşabilirsiniz! 

Saç Ekimi İstanbul hakkında ayrıntılı bilgi almak ve aklınıza takılan soruları cevaplamamız için formumuzu doldurup bize ulaşabilirsiniz! Sitemiz içerisinde iletişim numaramız da mevcut. Arayarak ulaşım sağlayıp randevu oluşturabilirsiniz! Saç Ekimi İstanbul ile her daim daha iyiye ve daha yeniye kavuşmak için henüz geç değil! Hayal ettiğiniz saç, sakal ve kaş görünümlerine hala kavuşabilirsiniz. En önemlisi de, bu görünümlere kavuşurken gerçekten hayal ettiğinizi bulmanız mümkün! Bize ulaşın!  

Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekimi operasyonunun istenilen sonucu vermesi için mutlaka profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Operasyon için kullanılacak cihazlardan ekibin tecrübesine kadar birçok şey başarıyı etkileyecektir. Bunun dışında saç ekimini etkileyen bir diğer faktör de saç köklerinin durumudur. Saç kökleri yeteri kadar güçlü değilse, yapılacak işlemlerden istenen sonuçlar alınamayabilir. 

İlk yıkama, ekim işleminden 3-4 gün sonra gerçekleştirildiği için saç kökleriniz çok yenidir. Bu kökler daha yerine tam yerleşmemiştir. Bu aşamada yapılacak herhangi bir küçük yanlış yeni köklerin yerinden oynayıp saç derisine tutunamamasına neden olur. İyileşme yaşanırken görülen kabuklanmalardan arınmak ve saç köklerinden ayırmak da çok önemli bir aşamadır. Bunun olması için de ilk yıkamanın kendi içinde ayrı bir önemi bulunur. İlk yıkama süreci ortalama 30-40 gün kadar sürecektir. Bundan ötürü, saç ekimi sonrası sunduğumuz bakım pakedi hakkında ayrıntılı bilgi almak ve bakımınızı doğru uygulamanız oldukça büyük önem taşır. 

Saç ekimi işleminde saç ekilecek bölge için saç kökü alınan kısımda herhangi bir iz kalmaz. Kullanılan teknikler sayesinde kliniğimizde yapılan işlemlerden memnun kalabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Bakım

Saç Ekimi İstanbul olarak işlem öncesi, sırası ve sonrası tüm süreci birlikte ve iletişim halinde geçirmeye özen gösteririz. Bu doğrultuda sizlere sunduğumuz farklı birçok iletişim biçimi bulunur. Sitemiz içinde yer alan birçok içeriğin yanı sıra, işlem boyunca da her türlü sorunuzu cevaplandırırız. İşte en çok merak edilenlerden bir tanesi de saç ekimi sonrası bakımın nasıl olacağıdır. Bu doğrultuda ilk olarak bahsedeceğimiz şey size sunduğumuz bakım pakedidir. Bu paket içinde ilk yıkamada kullanacağınız losyon, şampuan, ardından saçınız için kullanabileceğiniz çeşitli vitaminler bulunur. Bu pakedi kullanarak daha sağlıklı ve kolay atlatacağınız bir süreç sizi bekler diyebiliriz. 

Ekim sonrası bakım, saç ekimi sonuçlarının beklediğiniz gibi olması için oldukça önemlidir. Doktorlarımız tarafından sizlere verilen tavsiyelere uymalı, tüm bakım malzemelerini kullanmanız gerekir. Saç ekimi sonrası kökler saç derisiyle tam olarak bütünleşene kadar saçınızı darbelerden, çekilmeden ve sürtünmeden korumanız gerekir. Uyurken dahi yastığınızı buna göre ayarlamanız ve uyku pozisyonunuzu belirlemeniz yararınıza olacaktır. Ekim süreci yaklaşık olarak 1 yıl süren bir süreçtir. Bu sürenin ilk 6 ayında ekstra dikkatli olmanız gerekir. İkinci 6 ay boyunca saç ekimi büyük oranda tamamlanmış olduğundan rutin bakımlarınızı aksatmamanız yeterli olacaktır.

sac-ekimi-sonrasi-surec

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci Boyunca Birlikteyiz!

Saç ekimi işleminin kendisi, baktığınızda oldukça kısa süren acısız  bir işlemdir. Asıl süreç, işlem sonrasında başlar ve uzun bir süre devam eder. İşlem sonrası ilk günden birinci yılın sonuna kadar bir iyileşme süreci içerisinde olursunuz. Hatta birinci yıl sonunda, saç ekimi işleminiz %95 sonuçlanmış olur. Bu yaşamınızın geri kalan kısmını etkileyen bir işlem olduğundan, iyileşme süreci de bir o kadar uzun süreyi kapsıyor diyebiliriz. 

Kapsamlı bir tedavi yöntemi olduğundan, saç ekimi her geçen gün gelişmeye ve değişmeye de devam eder. Klinik olarak kullandığımız saç ekimi teknikleri, günümüzde en sık kullanılan ve tercih edilen yöntemlerdir. Bu yöntemler FUE, DHI, Mezoterapi, PRP tedavisi ve birleşik greft ameliyatı gibi yöntemlerdir. Hatta öyleki, biz Saç Ekimi İstanbul olarak DHI no touch tekniğinde en çok tercih edilen merkezlerden biri haline geldik. Sunduğumuz tedavilerin en yüksek kalitede olması, bizi bugünlere getirdi! Konuyu özetleyecek olursak, saç ekimi sonrası süreç doktorlarınızın tavsiye ve önerilerine ne kadar uyduğunuza bağlı olarak ilerlemektedir. 

Attığınız Her Adımda Beraberiz!

Siz ne kadar dikkat ederseniz, saç ekiminizin başarı oranı da o kadar yüksek olacaktır. Tabii ki saç ekiminin başarı oranını etkileyen birden çok farklı faktör bulunur. Biz Saç Ekimi İstanbul’da, her şeyin olabileceği en iyi şekilde ilerlemesi için elimizden gelenin en iyisini ortaya koymaktayız. İşlem öncesi aklınıza takılan herhangi bir soruyu çekinmeden her daim bizlere iletebilirsiniz, cevaplayıp size geri dönüş sağlarız. Süreç boyunca iletişim halinde kalmamız çok önemlidir. Yurt dışında yaşıyor olsanız dahi, aylık periyotlar halinde sizlerle ilk 6 ay boyunca görüşme sağlarız. Bu gerektiği durumlarda yüz yüze olabilir fakat gerekmezse çevrimiçi olarak da görüşmelerimizi tamamlarız. Buraya kontrol için geldiğinizde kalacağınız konaklama yerlerini de bizler ayarlıyoruz. Kliniğimiz çevresinde anlaşmalı olduğumuz yerler bulunuyor. 

Uçak biletlerinizi de anlaşmalarımızın bulunduğu havayolu şirketlerinden temin ederseniz, indirim yakalama şansınız olabilir! Sizler için yapabileceğimiz her alanda fırsatlar ve kampanyalar oluşturmaya tüm bir yıl boyunca devam etmekteyiz. Hali hazırda ilk ön görüşmeyi sizlere ücretsiz hediye ettiğimiz ve ilk muayenenizdeki fiyatlara %20 indirim uyguladığımız kampanyalarımız da bulunuyor!